Sivu 1/1

Pedon merkki

Lähetetty: 09 Loka 2026, 12:30
Kirjoittaja Maaret
Nyt kun iso G rakentaa datakeskuksia ja etsii niihin työntekijöitä, ilmoitti jo aloittavansa heidän kolutuksen. Niin tuli mieleen keskuksen turvatekniikka.
He todennäköisesti saa digitaalisen kulkuluvan joten tuleeko se olemaan siru eli pedonmerkki?

Muistin nimittäin erään kirjoituksen Pihon sivuilta:
Joku oli nähnyt näyn/unen että hänen ystävä kehui kuinka on saanut uuden kivan merkin jolla hoitaa rahaliikenne sun muut. Oli vapaaehtoinen jne....
Oliko se nimenomaan työpaikan myöntämä en muista mutta kyseinen kirjoitus tuli mieleen kun nyt on tämä uusi villitys meneillään.

Ensimmäiset työntekijät uuden tekniikkafirman palkkaamia ja ensimmäisiä etuoikeutettuja ottamassa pedonmerkin?

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 09 Loka 2026, 20:38
Kirjoittaja Rutger
Aika vaikea vastata kun ei ole varmaa tietoa. Spekuloida kyllä voidaan.
Oletan kyllä isojen tekkifirmojen olevan ajamassa sitäkin agendaa eli jossakinhan sekin pitää testailla ennen lanseerausta isolle yleisölle.
Kun nyt Google tuli puheeksi niin en ole ikinä siitä erityisemmin tykännyt.
Chrome logo on 666 mutta hyvin monessa muussakin firmassa 666 on teemana.
Google toisinpäin on El goog eli jumala goog. Ilmestyskirjan lukeneet ymmärtävät heti pointin.

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 09:14
Kirjoittaja Näkymätön Ninni
Kiitos Rutger kun toit tämän esille, kun en ole aiemmin kiinnittänyt huomiota tuohon google sanaan. Ja nyt google rakentaa datakeskuksia ympäri maailmaa. Eikös Suomeenkin ole tulossa? Pistäähän tuo miettimään kaiken moista. 🤔

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 09:26
Kirjoittaja Näkymätön Ninni
Ylen uutinen googlen datakeskus hankkeesta Suomessa.

https://yle.fi/a/74-20250334?utm_source ... n=ylefiapp

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 10:51
Kirjoittaja Maaret
Joo, itsekin spekuloin ja toin asian esiin lähinnä jos joku tuntee sinne töihin meneviä niin kannattaa miettiä tarkkaan myykö sielunsa paholaiselle ja ottaa pedon merkin.

Tuo nimen käännös oli uusi ajatus, mutta sopii hyvin niiden agendaan kun muutenkin kääntävät kaiken nurin päin. 😁

Eihän noilla keskuksilla ole nyt tarvetta kun netti toimii ilmankin. Vaan niitä rakennetaan jotain tuelvaisuuden aietta varten. Ja luulen että se on nimenomaan rekisteröidä ihmisistä kaikki tieto ja hallita sitä. Digirahaa ja sen käyttöä, jokaisen 5 miljoonan suomalaisen tilitiedot jne.

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 12:26
Kirjoittaja Mirjami
Hämmennetäänpäs tätä merkki-asiaa vähän lisää, kun sattui eräältä toiselta keskustelu-foorumilta löytymään - ainakin itselleni - ihan uusi näkökulma asiaan... nythän taitaa olla aika vahvastikin se käsitys että pedon merkki olisi tuo konkreettisesti ihon alle lykättävä siru, tai ehkä vielä joku kehittyneempi tunniste-versio, kaikenlaistahan on jo spekuloitu, mm. rokotteen kautta saatava hyvinkin solutasolla oleva 'juttu', tms.

No, tässä on se näkökulma että merkki olisikin hengellinen:
https://vapaasana.swedishforum.net/t553 ... loin-osa-2

Pitkä ja Raamatullinen perustelu, johon joitakin kommentteja, tässä vähän lainausta:
... ketään uskovaa ei ole vielä tapettu sen tähden että eivät ole kumartaneet pedon kuvaa.
Pedon kuvan kumartaminen ja siitä kieltäytyneitten tappaminen on ennen pedon merkillä merkitsemistä.

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 12:32
Kirjoittaja Mirjami
Maaret kirjoitti: ↑10 Loka 2026, 10:51 Joo, itsekin spekuloin ja toin asian esiin lähinnä jos joku tuntee sinne töihin meneviä niin kannattaa miettiä tarkkaan myykö sielunsa paholaiselle ja ottaa pedon merkin.

Tuo nimen käännös oli uusi ajatus, mutta sopii hyvin niiden agendaan kun muutenkin kääntävät kaiken nurin päin. 😁

Eihän noilla keskuksilla ole nyt tarvetta kun netti toimii ilmankin. Vaan niitä rakennetaan jotain tuelvaisuuden aietta varten. Ja luulen että se on nimenomaan rekisteröidä ihmisistä kaikki tieto ja hallita sitä. Digirahaa ja sen käyttöä, jokaisen 5 miljoonan suomalaisen tilitiedot jne.
Käsittääkseni netti juuri tarvitsee näitä datakeskuksia...kaikki tietohan on pilvipalveluissa ja pilvipalvelut tarvitsevat yhä enemmän talletuskapasiteettia koska tietoa (dataa) tallennetaan yhä enemmän ja enemmän. Plus tietysti itse tietokone-ohjelmat jotka kaikkea toimintaa ohjaavat, kai nekin siellä datakeskuksissa pyörivät...
Mutta en ole 100-varma olenko tässä oikeassa, joku it-asiantuntija voisi kommentoida, mielestäni tämä olisi ihan hyvää yleistietoa jokaiselle ;)

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 10 Loka 2026, 21:47
Kirjoittaja Maaret
Arvioisin että merkkiä sanoo hengelliseksi ne jotka ei halua luopua mistään rahaan liittyvästä.
Raamattu sanoo nimenomaan että se liittyy ostamiseen ja myymiseen eli tavalliseen kaupankäyntiin.
Mutta minua ei kiinnosta väitellä asiasta koska ymmärrän että moni on jo päättänyt asettua pedon palvelijoiksi juuri rahanhimon takia. Ei he aio kuolla Jeesuksen takia vaan mieluummin keksivät selityksiä myöntyä sodoman tekoihin.

Ihmiset rokotteen aikanakin kyseli vain ihmisten mielipidettä. Eivät etsineet Raamatusta totuutta.
Varoituksia on annettu ainakin pari vuosikymmentä eikä silti lueta Raamattua. Joten ovat sitten itsensä varassa jos joutuvat sen viimeisen valinnan eteen.

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 11 Loka 2026, 08:39
Kirjoittaja Näkymätön Ninni
Tämäpä se juuri onkin niin tuskallista ja surullista katsella Jeesukseen uskovaisena ihmisenä, kun valtaosa siis suurin osa (lue lähes kaikki) eivät lue Raamatun Sanaa tai jos ovatkin joskus lukeneet eivät lue sitä uskosta käsin. 🥹

Kun tekisi mieli mennä ravistelemaan ihmisiä! Uskokaa nyt rakkaat ihmis poloiset, että Raamattu on totta. Sana on elävä! Jeesus Kristus on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti!

Sydän verillä sitä rukoilee läheisten puolesta, monesti kyynel silmissä kimmeltää!
Voi Herra Jeesus avaa näiden ihmisten silmät näkemään ja korvat kuulemaan ja sydän ymmärtämään!
Herra armahda!
🕊️🙏✝️🙏

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 11 Loka 2026, 14:38
Kirjoittaja Maaret
Luin pätkän tuota Mirjamin laittamaa linkkiä. Kyllä minua epäilyttäisi suuresti ja pelottaa tuollainen henkilö jolla on fakta joka sanasta minkä Raamatusta lainaa. Sanoo jopa varoittajia eksyttäjiksi eli on varma omasta tiedostaan, lienee joku teologian professori joka on tottunut että alamaiset opiskelijat nielee kaiken mitä hän opettaa.

Miten varoittaminen voi olla eksyttämistä. Ehkä siten ettei paholainen yhtään tykkää jos hänestä varoitetaan. 😒

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 12 Loka 2026, 08:42
Kirjoittaja Näkymätön Ninni
Rauhaa! 🕊️🙏✝️🙏

Tässä seuraavassa videossa on ihan hyvää ja ajatuksia rauhoittavaa opetusta ja pohdintaa pedon merkistä.
Pedon merkistä (Ilmestyskirjan luku 13) on monenlaista käsitystä ja opetusta. Tule tutkimaan yhdessä Raamatusta mitä Jumalan sana opettaa tästä aiheesta.

Opetus: Veli-Pekka Joki-Erkkilä
Linkki videoon:

https://youtu.be/wyRfI9hlSbs?si=tbt37fbWGb8VeShK

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 12 Loka 2026, 10:58
Kirjoittaja Maaret
Näkymätön Ninni kirjoitti: ↑12 Loka 2026, 08:42 Rauhaa! 🕊️🙏✝️🙏

Tässä seuraavassa videossa on ihan hyvää ja ajatuksia rauhoittavaa opetusta ja pohdintaa pedon merkistä.
Pedon merkistä (Ilmestyskirjan luku 13) on monenlaista käsitystä ja opetusta. Tule tutkimaan yhdessä Raamatusta mitä Jumalan sana opettaa tästä aiheesta.

Opetus: Veli-Pekka Joki-Erkkilä
Linkki videoon:

https://youtu.be/wyRfI9hlSbs?si=tbt37fbWGb8VeShK

Miksi on tarve selittää ettei pedonmerkki ole siru? Toki se ei ole omistusmerkki jos se on kortissa , se on ikäänkuin passi joka oikeuttaa kulkemaan jossakin. Se merkkaa kortin pankin omaksi. Ja niinhän siinä lukeekin, pankkikortti ei ole sinun omaisuutta vaan pankin. Mutta jos ihminen ottaa sirun itseensä eli merkitsee itsensä jonkun omaksi niin se on eri asia. Kännyn simkorttisopimuksessakin lukee että se on teleoperaattorin omaisuutta.
Orjat on aina leimattu merkillä. Koko yhteiskunta pian palvoo tekoälyä. Jotkut jopa kysyy siltä opetusta Raamatusta, eivät Jumalalta.

Sanoohan Raamattu "me olemme Jumalan temppeli" mutta jos ihminen ottaa leiman ja merkitsee itsensä koneiston omaksi, pankin omaksi, tietokoneyhteiskunnan omaksi niin hän ei enää ole Jumalan oma.

Voihan muistakin asioista selitellä : mitä välii jos kumartaa kuvaa tai patsasta.... Tarvii aika paljon mitätöidä Jumalan Sanaa jos haluaa olla osa peto yhteiskuntaa vaikka Raamattu sanoo "tulkaa siitä ulos".

Moni ei nytkään halua olla "ulkona" yhteiskunnan keinotteluista mutta joutuu sitten "kärsimään samoista vitsauksista". Tulee konkurssia, syytteitä, kodin menetyksiä, firman menetyksiä, jne

Mutta jos tykkää rahasta niin sitten ottaa vaan rauhassa sirun oikeaan käteensä tai otsaansa.

Re: Pedon merkki

Lähetetty: 12 Loka 2026, 19:20
Kirjoittaja Rutger
Minä uskon Pedon merkin juurikin olevan tekkiä.
Mikrosiru on aika laaja käsite mutta semmoisen uskon sen olevan vaikka ajanmukaista olisi varmaan alkaa puhumaan nanosiruista.
Jokin sellainen tunkeutuva tekki joka kertakaikkisesti myös muuttaa ihmisen sovituskelpoisesta ihmisestä epäihmiseksi Jumalan silmissä koska tuomio merkin ottamisesta on yhtä ehdoton kuin langenneille enkeleille langetettiin.
Samaan syssyyn, uskon viimeisen Antikristuksen olevan vain osin ihminen.
Jeesus Kristus on täysin mies ja Täysin Jumala. Matkija sielunvihollinen haluaisi samaa muttei luotuna olentona kykene samaan.
Hänen poikalapsensa on osin ihminen, osin saatanan siementä.